Oracle’in Stratejisi ” Best of breed” mi ?


Oracle İş Uygulamaları çözümlerini  ve stratejilerinin paylaşıldığı “Oracle Application StrategyUpdate” organizasyonu için  17  Mart Çarşamba öğleden sonra Swiss Otel’de idim.

Dışarıdan yakınen izlediğim Oracle’in son yıllarda yaptığı arka arkaya satınalmalar doğal olarak entegrasyon stratejisindeki soruları da beraberinde getirdi.  Aslında IBM, Microsoft ve SAP gibi global teknoloji ve yazılım tedarikçilerine baktığımızda içlerinde ticari başarıyı en iyi sağlayanın Oracle olduğunu gözlemliyoruz. Bunu da satınalmalara, bu tür teknoloji porftföyü ve daha da önemlisi bunu satınalınan ürün ailesini ilgilendiren ekosistem ve kanal yönetimi ile en iyi hayata geçiren grup olduklarını görüyoruz. Basit bir örnek verecek olursak geçmişte Oracle Express, 9i OLAP engine vs. derken , Hyperion’nın alınması ile birlikte son iki yıldır özellikle Essbase satış ve projelerinin  arttığını görüyoruz. Oracle’in bu konuda en iyi ürünü öne sürerek bir nevi “best of breed” yaklaşımı ile devam etmesini takdir ediyorum. Yapılan projelerine baktığımızda ise ellerindeki poftföyü kullanmaya çalıştıklarını görüyoruz.

Gün başında Oracle’in stratejisini dört gözle dinlemeye başladığımda ise, sunumun  sonrasında ortada entegrasyon stratejisine dairhiç bir bilgi olmadığın gördüm, yada bunu anlayacak bilgim yoktu! Gününtemasına baktığımızda Oracle’in sadece hangi alanlarda hangi ürünlerininolduğunu tanıttığı ve özellikle başarı öykülerine yer verdiği bir organizasyonortaya çıktı. Kıssadan hisseye yer verecek olursak, JD Edwards tarafına ağırlıkverecekleri, Hyperion ile ciddi iş dünyasını hedeflediklerini ve Siebel ile deCRM ve özellikle iş zekasında da önemli hedefleri olduğunu görüyoruz. Ayrıacreal-time BI için de sundukları BI analytics çözümü için ise şahsi fikrim yineOracle ‘in teknik olmasa bile ticari olarak yine başarılı olacağını tahminediyorum. (hazır çözüm yaklaşımı ile !) Her ne kadar TEB CFO sunu key-notespeech için davet edip iş fokuslarını göstermeye çalışsalarda, Oracle’in işdünyasına tam yaklaşamadığını ve teknoloji fokusunun devam ettiğini yöneticisinden,teknik adamına satışcısına şahit oluyoruz.  Hayata geçiremediği stratejisiyle eleştirdiğimizSAP ‘nin  ise tersine bu alanda Oracle’anazaran daha net iş fokusunun olduğu görüyoruz, biraz da ERP kökenli tarihçesinin avantajını yaşıyor.

Sözün özü olarak Oracle’in ” best of breed” yaklaşımını benimdiğini düşünürsek sizce yanlışmı yapmış oluruz? Hiç tartışmasız  bu şekilde olsa bile ana teknoloji sağlayacısının yine Oracle olması
son kullanıcıya fiyat avantajı yaratacaktır.!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: