Sözüm Ona İş Ortaklığı mı? yoksa iş ortaklığı faydalı mı ?

Yönetim danışmanlarından Bob Barker’in Beye Network’de yayınlanan partnerlık ile ilgili makalesi gelince dayanamayıp yer vermek istedim. Nitekim iş ortaklığı yapısına Türkiye’de baktığımızda nedense kurumlarımızda oldukça bencil  bir davranış ve güven eksikliği söz konusu. Aşağıdaki tabloda iş ortaklığını sürükleyen ana nedenlere baktığımızda , pazarın bu baskıları otomatikman getirdiği aşikar.

Kendimizi örnek aldığımızda genelde temsil ettiğimiz BI teknolojileri için gerek bizler çok gönüllü olarak gerekse temsil ettiğimiz kurumların özel istekleri ile bu partner ağını hep kurmaya ve özelliklede desteklemeye çalıştık. Doğal olarak, kaynak sayısını artırmak, yeni pazar ve dikey sektörlere girebilmek, var ise teknoloji bir takım sektör know-how’u  ile birleştirip ürünler ortaya çıkarıp sürüm ve proje sayısını artırmak.

Fakat son yılllarda teknoloji dünyasında yaşanan globalleşmeler pazardaki baskıyı iki şekilde artırdı. Global tedarikçilerin bazıları tarihçileri gereği bu partnerlik yapısını ne pahasına olursa olsun desteklerken ve pazarda ” partner’ını koruyan” olarak bilinirken, bazılarının ise bilakis ” güven olmaz onlara ne yapacakları belli olmaz” gibi bir ifade anılması artık olağan hale gelmiş konumda. Bazı teknoloji firmalarının ise kendileri açısından son derece iyi olan bizlerin ise “kör bakışı” dediğimiz şekilde alt partner’lerini kendilerine bağımlı köle hale getirdiklerini görüyoruz.


Yandaki şekilde ne zaman partnerlik yapılması gerektiğini özetlemektedir. Zaman eksenine baktığımızda uzun veya kısa vadeli bir bakışı sergilendiği ayırılırken,  alttaki boyutta değişime cevap verebilme kabiliyetinin zayıf yada güçlü olması ve tüm bunların tehditmi yada fırsatmı olmasına bağlı olarak yorumlanacak olan potansiyel etkisi partnerlik ihtiyaç statüsünü ortaya koymaktadır.

Her zaman bu tür tartışma veya toplantılarda gündeme  getirdiğim bir konu vardır ” herkes birbirini bir defa kandırır” akabinde kazan-kazan statüsünde bir iş ortaklığı olması mümkün değil. Türkiye’de halen sözlere, geçmişinize göre iş yapmanın geçerli olduğu bilinmekle beraber , her zaman iş ortaklığını desteklemek anlamda iyi niyetli olmak taraftarıyım. Ne demişler,” iyilik yap denize at” 🙂 . Nitekim yine gerçek tecrübelerimiz bizzat yapmış olduğumuz projelerin bazı diğer sektöre girmek isteyen partnerlar tarafından sahiplenip etik olmayan şekilde organizasyonlarda habersiz sunulduğunu, önce verilen etik sözlerin tutulmadığına çok kez şahit olduk. Bu tür örneklerin sayısı arttıkça ben artık bunun kurumların kısmi etik sorunlarına bağlamakla beraber, dış baskılarla(acaba kimler!) buna itildiklerini görüyoruz. Buna izin vermeyen müşteriler olmakla beraber, geçici zevk ve pazarlama tuzağına düşen bazı kurumların da buna isteyerek veya istemeyerek alet olduklarını görüyoruz. Oysa bu pazarda uzun yıllar çalışmak adına bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Fakat iş ortaklıklarında ortaya çıkan kişisel özellikler, egolar ve vizyon eksiklikleri aslında olabilecek muhtemel bir çok başarılı ortaklığın da önüne set çekmektedir. Bir örnekle pekiştirmek gerekirse Businessobjects, Cognos, QlikView aslında arzu ettiğimiz ilave BI teknolojilerini de teknoloji yetkinliğimiz içinde barındırmayı  arzu edip, Türkiye’de çok ihtiyaç olan bağımsız  BI danışmanlığını vizyon edinme gafleti ile bazı tedarikçilerle geçmişte görüşme yaptık. Bunu hiç söylemeden  fırsatçı danışmanlık projeleri ile kaynak transfer edip, zaten yapabilirdik. Bugün global arenada çok örneği olan bu çalışma şeklinin Türkiye’de kullanıcıların bazılarının benimsemesine rağmen, ummadığımız şekilde   bazı global tedarikçilerin benimseyemediğini, dahası hazır olmadığını  gördük. Oysaki etik değerleri sözleşmelerle destekleyip herkesin üzerine düşenleri yaptığı bu ortamda(ayrı ekipler, danışmanlar) bunun Türkiye’de de olmaması mümkün değil. Bir başka açıcan bakıp hiç teknoloyi satışı yapmayı  düşünmediğinizde  de malesef sadece hizmet firmalarının kirlenen danışmanlık ortamında maliyet baskısı ile yaşaması söz konusu değil.

Özet bir şekilde değindiğim bu partnerlik konusuna halen inanmakla beraber, kurumdan kuruma, nesilden nesile değişen bir konu olduğu açık! Dediğim gibi biz açığız, gelin iş ortağı olalım. Mevlana ne demiş ” kim olursan ol gel” 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: