How to Argue Effectively – Workplace


Bu makaleyi günümüz iş dünyasında büyük küçük  ortaklık içeren tüm kurumları düşünerek sunmak istedim. Nitekim insana dair olduğu için mutlaka okumanızı tavsiye ederim!!

Bugün bir gerçek varki şirketler ilk kurulduklarındaki dengeler ile ilerleyen zamanlardaki süreç içinde herşey aynı kalmıyor. İş hayatını uzun bir yolculuk olarak düşündüğünüzde kimi zamankoşup kimi zaman yorulurken, kimi zaman farklı yol arkadaşları edinebiliyorsunuz. Makaleden çıkarılması gereken mesaj ise, görüş farklılıkları yaşanan durumda bence ilk durumu belirlemenin çok sağlıklı yapılması ve deyim yerindeyse ilişkiler zedelenmeden bir nefes alınması gerekiyor. Yazının geneline katılmakla beraber, her zaman olduğu gibi kültürel farklılıklar ve bunun üzerine kişisel karakter yapısının çok öne çıktığı bir durumdan konuşuyoruz şu an.  Özelliklede tepe yöneticiliği yada şirket sahipliği yapan kişilerde yıllar içinde otomatikman oluşan değişik aoralara nasıl tepki verdikleri, kişisel farkında oldukları ve daha kötüsü olmadıkları EGO larını nasıl yönettiklerini, yaşanan sorunları kişisel ortam/sorunlarından ayrı tutup tutamadıkları içinde bulunulan durumu daha zor yada kolay hale getirebilir.

Şahsi fikrim günümüz iş dünyasında tek başına iş yapılması hemen hemen imkansız. Bir savaş gibi aynı yola baş koyan komutan ve askerlerden oluşan bir dünyadayız. Belirli bazdaki güven duygusunun kolay kolay karşılanamadığını düşündüğümüzde, yıllar içinde oluşturulan bu duyguları ve ilişkileri kolay çöpe atılmaması, bilakis bu ortam ile savaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bugün İstanbulda doğanımız, Van da büyüyenimiz, Karadeniz kanı taşıyanımız hepimiz farklıyız ama Tanrının verdiği akıl , insan olmanın verdiği  humanizm, profosyonel ve iş adamı olmanın  bilgisini birleştirerek daha fazla alternatifli çözümler bulunması mümkündür.  En iyiyim demeyeceksiniz, en akıllıyım demeyeceksiniz, tıpkı ben bu işi yapamam demeyeceğiniz gibi denemeden !…nitekim bu herşey için geçerli değil mi ki? Evliliklerden arkadaşlıklara… 🙂  Hatanun mahsus olduğu da bilgisayarı da yapan insan ise , bunların üstesinden niye gelmeyelim ki 🙂 Oysa zaman geçip yangın sönünce o kadar farklı düşünülüyor ki..gelin iyi birliktelikleri zamanında anlayıp, çiçek gibi sulayalımne fazla ne az ilgi gösterelim:)
 
Page 1 – How to Argue Effectively – Workplace

Tags: , ,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: