BI Functionality vs Ease of User 2009 by GartnerBI Functionality 2009-Gartner on Flickr – Photo Sharing!

Gartner’ın 2009 yılında yaptığı genel olarak tedarikçilerin iş zekası araçlarının fonksiyonalitesini ve özellikle kullanım kolaylığını değerlendirdiği bir slide’i  görebilirsiniz.
Şaşıranlarınız olabilir,lakin gerçekten de büyük tedarikçiler olarak adlandırılanlardan Microsoft hariç (ki ben buna da şaşırdım) hiç birinin yüksek skor alamadığını görmekteyiz.
Bunu yorumlamak çok kolay, çünkü her geçen gün kullanıcı profilinin değiştiği bir kitlede halen geleneksel ve eski yaklaşımlarla bir yerlere gidilemeyeceğinin iyi bir göstergesidir. Zaten çok uzun olmayan bir süre sonra bunların temel sistemler içinde yok olup  gideceğini düşünmekteyim.

QlikTech gibi bir tedarikçi İsveç diyarlarından çıkıp bu büyük tedarikçiler arasında her türlü politik ve ticari savaşa rağmen böyle bir raporda liderliğe oturabiliyor. Ben bunu aynen siyaset gibi algılıyorum. Bugün vatandaşı dinleyen, her türlü popülüst yanlış yaklaşımlara rağmen sahaya, vatandaşa, kullanıcıya oynayan , onların çıkarlarını düşünenler azanacaktır. Bugün iş dünyasındaki tüm sorunlar power point veya flash tanıtımlar ile çözülseydi,  hayat ne kolay olur dimi? E biz ne yapardık o zaman 🙂

Tags: ,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: