Defining ROI for BI ama bizde EYVALLLAH!Aslında BI projelerinde ROI hesaplanması yada bunun sayısallaştırılması düşünüldüğü kadar
zor olmağını düşünüyorum. Fakat birazda kültürel nedenlerden dolayı , sorumluluk alıp kısmi yanlışlarda olsa bir takım ölçütlerin belirlenmesine dair karar verilmesi gereken yerlerde gerekli aksiyonlar alınamiyor

MEvcutta QlikView ile geliştirilen bir iş zekası projemizinn değerendirilme toplantısındaki geribildirimin ortak görüşü aynen soyle” Bu proje ile şirket olarak iş zekasını ancak anlamakla beraber kağıtta olmayan kişilerin aklında ve insiytifinde olan prosesleri dökümante etmek üzere en azından bir farkındalık yarattık”. Aslıda proje bitmedi ve ne kadar başarılı olacağını sonrasında iletirim, fakat bu kültürün yada kurumdaki sorunun ne kadar büyük olduğunun anlaşılmasına olan katkı dahi gerçekten kimi zaman para ile ölçülemeyen bir değerdir.

Benzeri şekilde 15 günlük hizmet sonunda bizler işimizi yapıp çıktığımız bir proje, müşterimiz son 2-3 aydır sahip olduğu veri kalitesini artırıcı çalışmalar yaparken su ana kadar giden operasyonda bu yanlış, eksi ve kirli verilerden operasyonu yönetmiş olmanın maliyetini de gözardı etmiyordu. Fakat gün sonunda kimse de oturup yaptığınız proje bize müşteri sayımızın aslında 25% daha az olduğunu, yada şimdiye kadar maliyetlendirmede 15% daha az hassas çalışmala yapmışız gibi bilgiler vermesede, bizler GÖZLERDEN ve bize olan TAVIRLARDAN anlıyoruz:) varsın ROI lik olmasın ne diyelim. Biz bunu temsil ettiğimiz tedarikçilere anlatmaya çalışıyoruz, zor Turkiye’de diye.
 
Benim üzüldüğüm danışman arkadaşlarımız, ciddi sıkıntı yaşayıp projelerde söyle nadiren bir takdir alıyorlar, aldikları tek şey , EYVALLAH!:)

WiseAnalytics Blog » Defining ROI for BI

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: